The Samsung UN55MU6290(FXZA) is a 4K ultra-high-definition television released in 2017. The screen, measuring in at 54.6” (138.8 cm) across the diagonal, can produce 10-bit HDR color at a refresh rate of 120 Hz. You can connect up to three HDMI devices to the TV as well as older analog devices through a provided adapter. The TV comes with a stand, but you can mount it on your wall using a 400x400 mm VESA arm.
The television includes an Ethernet port and built-in Wi-Fi so you can connect to your home network, and once you’re online you can use streaming services directly on the TV. This model is part of Samsung’s MU6290 line along with 40”, 43”, 49”, 50”, 65”, and 75” versions. All of these models are very similar to the corresponding sized TVs in the MU6300 line.
The TV has thin borders and a black exterior with a flat (not curved) screen. To identify your Samsung TV, look on the back for a sticker containing the model number. This 55” has the model number UN55MU6290xxxx (the last digits vary), while other sizes swap the digits “55” for the corresponding size, like 43 or 65.
Technical Specifications
Screen
- 4K UHD (3840x2160 pixels)
- 54.6 inch (138.8 cm) diagonal
- 120 Hz
- 10-bit HDR
- VA LED panel
- 16:9 aspect ratio
- 21 ms average response time
Connectivity
- Three HDMI 2.0 ports
- Composite input (3.5 mm jack with included adapter)
- Component input (3.5 mm jack with included adapter)
- TV tuner with coaxial antenna input
- Optical audio output
- Two USB 2.0 ports
- Serial port (RS-232)
- Ethernet port
- 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi
Mounting
- 400x400 mm VESA
Additional Information
UN55MU6290FXZA official product page
UN55MU6290FXZA support page (has the manual and specifications)
Samsung MU6920 Series 55” TV on Best Buy
Samsung MU6290 review on RTINGS.com
54.6” Samsung UN55MU6290 specifications on DisplaySpecifications